מבוא להתנהגות ארגונית

סיכום שיעור 2

noatlas

noatlas

פרטי הסיכום

קורס: מבוא להתנהגות ארגונית

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

תורת המינהל: מנהל בארגון הוא האיש שצריך להוביל את הארגון ויש כל מיני סוגי מנהלים וסגנונות של מנהלים, ולכל אחד יש השפעה על הארגון.

בכל ארגון, ככל שמערכת היחסים קרובה וטובה יותר כך הארגון מתפקד טוב יותר. נוצר שיתוף פעולה , נבנה אמון בין האנשים, והכול הופך נעים יותר והקשרים מועילים.

הקונפליקט הוא הבסיס להניע את החברה, זו התאוריה המרכזית של מרקס. יש כאלה שחושבים שהבסיס הוא דווקא שיתוף פעולה.

מה שמאחד חברה או ארגון, הוא מטרה משותפת. לכל ארגון יש התנהגות ארגונית שמייחדת אותו. התנהגות במפעל שונה מהתנהגות בהייטק ששונה מהתנהגות במשרד עו”ד למשל.

לכל ארגון יש לקוחות וצרכנית, אם אין כאלה, אין לארגון זכות קיום. תמיד יש קהל יעד לפעילות הארגון.

ארבעה גורמים לאפיין ארגון: רמת מלכתיות-רצף החלטות ומודעות; תלות חזקה בגורמים חיצוניים; אופן קבלת החלטות בארגון- צריך שתהיה שיטה והיא מאפיינת את הארגון; מהי תכלית הארגון – צריך שתהיה סיבה לקיומו; הבניה – מבנה בסיסי של ארגון – תפקידים והיררכיה ואפיון של התפקידים;

תאוריה של כץ ורוברט,1978, שני חוקרים שטענו שבסביבה קפיטליסטית יש יחסי גומלין עם הסביבה. יש 6 מאפיינים לקיומו של ארגון בסביבה קפיטליסטית: 1. גבולות עיסוק ברורים; 2 הררכיה ארגונית מוגדרת; 3 סדר בתוך הארגון ולא כל אחד עושה מה שרוצה; 4 מנגנון שימור; 5 התמחות וחלוקת עבודה נכונה; 6 מנגנון לפתרון בעיות וקונפליקטים;  7 מנגנוני הסתגלות.

כל ארגון מורכב מפרטים, קבוצות עבודה או צוותים,

תאוריות מרכזיות להתייחסות לפרט בתוך הארגון: טיילור – תאוריה מדעית – דבק בתאוריה של האדם כמכונה – כלומר נשפט ע”פ התוצר שלו וע”פ הכדאיות הכלכלית שלו. במרכז עומדת המכונה.

מאיו – תאורית יחסי האנוש – האדם במרכז – ככול שנשקיע באדם יותר ונשתף יותר הוא יחלוק באחריות והוא יהפוך ליעיל יותר. הכשלון שלו וההצלחה שלו ואז האדם ישאף להצלחה.

וובר – תאוריה קלאסית – אם העובד ראוי אז נתייחס אליו בכבוד ושיתוף ונתייחס אליו ונדאג לשמר אותו, אם הוא לא נתייחס אליו יותר כמו בתאוריה של טיילור ונמדוד יותר את האפקטיביות שלו

תורת המינהל: מקורה במצרים בניית הפרמידות והשליטה על כמות גדולה מאוד של עבדים, עד היום אין הסבר לאיך נבו המבנים האלה.  אח”כ רומא והלאה.

תקשורת בתוך ארגון היא בסיס להצלחה, ללא תקשורת יש בעיה, בהמשך ידבר על תקשורת נכונה, בריאה, ובונה.

דוגמאות להבדלים תרבותיים למשל בתפיסת זמן

הגישה הביוקרטית של וובר שישה מאפיינים:

  1. חלוקה לפי תחומי התמחות, כל אחד צריך לעסוק בתחום בו הוא מומחה
  2. הררכיה מובנית בארגון
  3. תקנות וכללי התנהגות של העובדים
  4. יש לגייס את העובדים ולקבוע קידום ע”פ קרטריונים
  5. חברות בארגון – רק מי שחבר יכול להנות משירותי הארגון (כמו הסתדרות)
  6. ויסות של הפעילות בארגון תהיה ע”פ שיקולים ענייניים בלבד.

דוגמאות לסוגי מנהלים וסגנונות ניהול – סמכותי, ליברלי ודמוקרטי

גישות שונות למנהיגות: מולדת; נרכשת; תלוית מצב – מועברת בירושה. טיפסי מנהיג: מעצב, מתגמל, משנה (משאיר חותם), סמכותי, אותנטי.

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X