מבוא למנהל ציבורי

סיכום שיעור 7

BarN

BarN

פרטי הסיכום

קורס: מבוא למנהל ציבורי

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

מבוא למנהל ציבורי שיעור 7 –

10 הדיברות לקבלת החלטות:

  1. בכל החלטה לעשות טור של “בעד” מול טור של “נגד” – למה אני צריך להחליט כך ולא אחרת. טבלה של יתרונות מול חסרונות על מנת להשוות מה עולה על מה.
  2. הכרת החוזקות – צריך לדעת לעבוד מהראש. לא מהלב ולא מהרגש, כי רגש יכול להשתנות. לכל חלופה יש חוזק אחד מרכזי.
  3. להתייעץ עם אנשי מקצוע – יש להתייעץ עם אנשי מקצוע שמבינים בתחום. אנחנו לא תמיד יודעים ומוחים בתחום ולכן יש להתייעץ עם גורמים המבינים באותו עניין. יש להשתדל ללמוד מהניסיון של אחרים.
  4. בכל קבלת החלטה מי שצריך להיות במרכז זה אני – לא צריך להכניס את האחרים במרכז. ההחלטה צריכה להתקבל בשבילי ולקדם את מטרתי ולא את מטרת האחר.
  5. הפחד מלטעות – הרבה פעמים אנחנו לא מקבלים החלטות כי אנחנו מפחדים לטעות ופוחדים לקחת על עצמנו מטלה ושיצחקו עלינו. צריך לא לפחד לטעות.
  6. תחושות בטן – הרבה פעמים תחושות הבטן הם הגורם שיודע להתריע האם ההחלטה היא נכונה או לא וצריך לדעת לשלב בין הראש ללב. צריך לדעת גם להתחשב בגורמים נוספים.
  7. קחו את הזמן – אל תמהרו להחליט. החלטות שמתקבלות בלחץ הן החלטות לא טובות. לפני שמקבלים החלטה כדאי לחשוב עוד קצת. צריך לקחת במינון את הזמן ולא להגזים יותר מידי ולקחת את הזמן.
  8. הערכת חלופות – יש לצמצם אפשרויות לעד 4 חלופות ולא לתת יותר מידי חלופות כי זה יכול לבלבל ויהיה קשה יותר לקבל כך החלטה. צריך לעשות הערכת חלופות.
  9. תמיד צריך להסתכל קדימה – אף פעם לא לומר “אם הייתי עושה אחרת אז היה יותר טוב” אם נביע צער וחרטה על החלטה שהתקבלה לא יצא מזה כלום כי ההחלטה כבר התקבלה. ברגע שההחלטה התקבלה אין להסתכל אחורה כי זה סתם יגרום צער.
  10. “בדיעבד” – זה האויב הכי גדול. פתאום מצטבר עוד מידע ועוד ידע ופתאום זמנים משתנים. זמן שעבר לא חוזר. לכן לא צריך אחורה צריך להיות שלמים עם ההחלטה שקיבלתי גם אם יש לי ספק עם מה שקיבלתי זה מה שהיה נכון לאותו רגע לקבל ולכן אין לי על מה להתחרט.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X