מבוא לקרימינולוגיה

סיכום שיעור 1

tal barel

tal barel

פרטי הסיכום

קורס: מבוא לקרימינולוגיה

מספר השיעור: 1

סיכום השיעור

קורס מבוא לקרימינולוגיה

שיעור 1- 21.2.2021

שיקום עבריינים בישיבות ובקיבוצים

פתיחה:

המסגרות המאפשרות שיקומם של עבריינים הקהילה הראשונה הינה הקיבוצים והקהילה השנייה הן ישיבות לחוזרים בתשובה. מסגרות אלה קולטות מרצונן אסירים משוחררים לתוכניות שיקום שונות מתוך תפיסה אידיאולוגית כי כל אדם הינו בר שיקום. לשתי הקהילות מטרות אמצעים ותוכן המאפשרות להן לשלב את המשתקמים בצורה ראויה כבני אדם המעוניינים לחזור ולהשתלב בחברה כאנשים נורמטיביים. בנוסף, למשתתפים בתוכניות קרי העבריינים לשעבר מוצעת תכנית המתאימה לכל אחד באופן אישי, על מנת להקנות לו את דרך החיים הנכונה.

מה שהמחקר טוען הוא שכל אדם הוא בר שיקום וכי אין אדם שלא יחטא, אלא היכולת לדעת לקום. גם הקרימינל הכי גדול בסופו של דבר מחפש דרך לעבור שינוי שיחזירו למוטב. המרצה מאמין בשיקום, זה נראה מאוד קשה וישנם אנשים שנכשלים פעם אחר פעם אך זה לא אומר שהם אינם מעוניינים בשיקום.

צפייה בסרטון ‘כאן’- האם ניתן לשקם כל אדם?

 

חלק משיקומו של העבריין תלוי מאוד ברצון שלו להשתקם וכמובן שעלינו לבנות תכנית המתאימה לבעיה הספציפית של אותו משתקם חשוב שנזכור שהתאמת הגישה בתוכנית שבנינו מהותית מאוד ועלינו להתאים את המטפלים המתאימים על מנת שיוצר חיבור שמתאים לאותו משתקם. בנוסף, עלינו לדאוג שהמשתקם לא יחזור על הטעות שאותה ביצע. ולכן אם לדוגמא מדובר במכור להימורים/סמים נרחיק אותו מסביבה כזו. החשיבות של הבניה של התוכנית הקרימינולוגית היא מהותית מכיוון שגודל הצלחת התוכנית תלוי בהתאמתה למשתקם.

חשוב לנו לא להתעסק בתיוג של העבריין ולא להשליך על מעשיו. עלינו כחוקרים להתעסק אך ורק בחקר האמת ולא מעבר לכך ועלינו מוטלת האחריות להיצמד לעובדות ולפעול לפיהם על מנת להגיע לחקר האמת שהיא ענייננו בלבד ולא שום דבר אחר.

צפייה בסרטון פרק 1 מגש הכסף.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X