משא ומתן

סיכום שיעור 7

INBAR1

INBAR1

פרטי הסיכום

קורס: משא ומתן

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

סיכום שיעור- קורס מספר 7

ניהול משא ומתן מלא בתהליכים של קבלת החלטות-

קבלת החלטה הוא תהליך של בחירת חלופה אחת מתוך מספר חלופות קיימות. אחד המודלים הנפוצים ביותר לתיאור תהליך קבלת החלטות ורכב מ-4 שלבים:

  1. איסוף נתונים
  2. גיבוש חלופות
  3. שקילת החלופות השונות ובדיקת היתרונות והחסרונות של כל אחת מהחלופות
  4. בחירת החלופה המועדפת

לא תמיד נקבל החלטה מתוך המודל הזה, לעיתים נקבל החלטה על בסיס תחושה פנימית ללא ביצוע תהליכים הכרתיים מורכבים. ולעיתים גם נבצע סוג של הימור ולקיחת סיכונים, בעיקר בתנאים של אי וודאות. תהליך קבלת החלטות אינו פשוט לרוב בני האדם, מפני שיש בו סיכונים רבים ובעיקר אי וודאות לגבי תוצאות ההחלטה. חשוב לבצע תהליך קוגניטיבי של איסוף הנתונים ושקילת החלופות אך לא לשכוח גם להקשיב לאינטואיציה ולתחושות הפנימיות שעולות בנוגע לחלופה כלשהי. היכולת לשלב בין קבלת החלטות קוגניטיבית רציונלית לבין קבלת החלטות אמוציונלית תגביר את הסיכוי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורנו. לעיתים נקבל החלטה אך לא נראה מספיק מחויבות לבצע אותה. לשם כך, קיים מודל שנקרא ארבעת שלבי המשימה והוא יכול לסייע לנו להגביר את המחויבות שלנו לביצוע ההחלטה. השלבים ב-4 שלבי המשימה הם:

שלב 1- הגדרת המטרה: הגדרה נכונה של המטרה תסייע לנו לדעת באיזה כיוון נרצה ללכת.

שלב 2- תכנון:  בשלב זה נבצע איסוף נתונים תוך שאילת שאלות, נזהה פערים ונתכנן את שלבי העבודה בדרך אל המטרה.חשוב לזכור לתכנן גם את לוחות הזמנים.

שלב 3- ביצוע ובקרה: תוך כי ביצוע נהיה עם היד על הדופק, ונבדוק האם אנו מתקדמים אל המטרה כמתוכנן.

שלב 4- יתבצע לאחר סיום התהליך- שלב ההערכה ובקרה: בשלב זה נסיק מסקנות ונבדוק מה היה יעיל ונכון בביצוע ומה נרצה לשנות בפעם הבאה. אנשים שיש להם יכולת גבוהה של קבלת החלטות, בדרך כלל יצליחו טוב יותר בניהול משא ומתן.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X