ניהול איכות ואבטחת איכות

סיכום שיעור 18

לודמילה אלמן

לודמילה אלמן

פרטי הסיכום

קורס: ניהול איכות ואבטחת איכות

מספר השיעור: 18

סיכום השיעור

סיכום שיעור מס’ 18

הנושא : תקני איכות – דיברנו על התקינה, בין אם פנים ארגונית, ארצית או בינלאומית המסייעת לנו לשרוד ולהצליח בתחרות הפכה להיות חלק מחיינו, ובאותם מקרים בהם השימוש בה שקוף לנו – אנו מוצאים ומפיקים ממנו את המיטב. הבקרה המתמדת של תאימות לתקינה ככלל ושל עלויותיה בפרט היא אחד המאפיינים הבולטים במסגרת הרחבה של התחרותיות הגבוהה במשק הגלובלי, הישראלי וכמובן גם בתחומי המחשוב.

אנו מודעים להשקעה הנדרשת להשגת תאימות ובמקרה הפחות טוב, לעלויות שאנו נדרשים לשלם עקב העדרה. אנו נשתמש בתקינה כאשר נרצה לוודא שהמוצר שאנו מייצרים יפותח במסגרת פיתוח מוגדר ומדוקדק לשמו או יענה גם על הגדרות של מוצרים משיקים, או מעבר לכך, יוכל להימכר במקומות בהם התקינה היא תנאי סף לרכש.

גם שוק עם מגוון אינסופי של צרכים דורש מאתנו לדעת בברור לאיזה צורך מדויק אנו פונים לענות. בין אם נייצר חבילת תוכנה שתימכר ב-100$ או כמה סדרי גודל ממחיר זה – למטרה זו יש עלויות איכות. עלויות שנשלם לקיום פעילויות איכות או לחילופין – עקב אי קיומן.

מגוון רחב מאד של מתודולוגיות וכלים פותחו כדי לתמוך בנו בפיתוח מוסדר של פתרון פשוט וזול כמו גם יקר מאד. תחום הבטחת האיכות קם ופועל על בסיס צרכים, ניסיון/Best Practices ומחקר ובא לתת מענה להכרח להיות כמה שיותר יעיל ואפקטיבי כדי להוביל בתחרות ע”י הוצאת מוצר נקי מבאגים ככל האפשר מתוך ארגון המתפקד בתאימות לחזונו כלפי שוק יעד מובחן מאד.

סיווג התקנים – תקני ISO  זו למעשה רשימת תקני איכות בינלאומיים אשר הוגדרו על ידי ארגון התקינה הבינלאומיים.  בשנת 1990 פרסמה מועצת המנהלים טכניים (TMB = Technical Management Board ) של קבוצת (ISO / TMB) את החלטתה לפיה כל המוצרים בעולם מחולקים לארבע משפחות מוצרים בסיסיים:

חומרה (Hardware) – מוצרים הכוללים ייצור חלקים ומכלולים. זהו התקן הרגיל שלא נזקק למסמכי פרשנות.

תוכנה (Software) –  מוצרים, כגון תוכנת מחשב, הכוללים מידע כתוב או מוקלט.

חומרים תהליכיים –  (Processed Material)מוצרים סופיים או מוצרי ביניים, הכוללים מוצקים, נוזלים או גזים.

שירותים Services) – ) מוצרם לא מוחשיים, כגון: תכנון, מכירה, ניהול, הובלות, שיפורים והדרכות.

לסיכום – תקנים הם גורם חשוב ומשמעותי שמאפשרים אחידות ואיכות, תחרות בשווקים והצלחה עסקית. בלי תקנים, פעילויות רבות במגזרים השונים היו נעשות באופן שאינו מוסדר, אינו בטיחותי, אינו יעיל ובעיקר אינו איכותי מספיק. תקני איכות בתעשייה, במסחר ולמעשה בכל סוגי הארגונים, הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפעול ומהאסטרטגיה להצלחה ארוכת טווח. תקני איזו ISO מהווים את עמוד השדרה מבחינת תקנים אלו והפכו במרוצת השנים אפילו לחובה במגזרי פעילות רבים.

איזו 9001 – נקרא באופן רשמי ISO 9001 :2008  על שום מועד פרסומו, כאשר החליף ועדכן את תקן ISO 9000 הוותיק יותר. איזו 9001 הוא החשוב והבסיסי ביותר מבחינת תקני איכות בינלאומיים, הוא המרכזי ודרישת החובה הבסיסית בהיבטי רגולציה שונים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X