ניהול איכות ואבטחת איכות

סיכום שיעור 2

Sapir17792

Sapir17792

פרטי הסיכום

קורס: ניהול איכות ואבטחת איכות

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

שלושה גורמים:

אני אקח את זה לכיוון העבודה שלי בתעשייה אווירית

איך הגורם לא יפגע לי באיכות המוצר

 1. ציוד

כחלק מהעבודה במעבדה יש מכונות או ציוד אלקטרוני שמשתמשים בו לטובת בדיקת כרטיס. הציוד הנ”ל מקבל תוקף ל-X זמן שקבוע מראש וכל תאריך לפני שעובר התוקף צריך לבצע כיול לציוד ולהשמיש אותו שלא יהיה מצב לעבוד עם ציוד לא בתוקף. בשביל למנוע מצבים של מישהו ששכח שהציוד לא בתוקף נשלח מייל לגביו אשר מתריע יש לקחת את הציוד לכיול או לקרוא לאיש שיעשה כיול במקום.

 

 1. חומרי אריזה

אם העבודה נמצאת בחדר נקי כמו שאנחנו עובדים בגלל היותנו בסביבת לווינים, האריזה זה דבר מאוד חשוב. לכל כרטיס או יחידה יש אריזה ייעודית אשר צריכה להיות בקריטריונים המתאימים לדוגמה ESD וחומר שמונע זעזוע אם המוצר נופל מינימום פגיעה וכדומה. אם מישהו סתם ייקח את הכרטיס וישנע אותו ממקום למקום לא באריזה הייעודית ויקרא משהו לכרטיס ישר תהיה ועדה איך לא פעלו בצורה נכונה.

 

 1. סביבה

בייצור או במעבדות יש סביבה מוגדרת לעבודה. לדוגמה אנחנו כמהנדסים או טכנאי אלקטרוניקה יש מעבדה שהיא סביבה העבודה המותאמת לעבודה שלנו. אי אפשר שנעבוד במשרד. יש שולחנות עם משטחי ESD כיסא מותאם ESD רצפה שמוארקת הסביבה מבוקרת טמפ’ ולחות שלא יהיה מצב שהמוצר (הכרטיס) יפגע מלחות וכדומה.

 

כל אחת מהדוגמאות שציינתי זה גורם מאוד קריטי בתהליך הייצור / העבודה. אם עובדים לא התייחסו לגורמים האלו וכמובן עוד גורמים נוספים רמת האיכות תיפגע ברמה שהמוצר ייצא לא תקין. והחשיבות לזה אצלנו זה לשלוח מוצר לחלל שאין דרך חזרה ואין איך לתקן את זה.

 

שאלה הבאה

עובד ביקש לקלוט ציוד חדש

מבנה תוכנית איכות המוצר לקליטת הציוד:

לפני שאני אקלוט את הציוד אבדוק את הדברים הבאים:

 • קודם כל אבדוק חיצונית את כל הציוד שבא עם המכונה החדשה
 • תוקף של הציוד האם הכל שמיש ואם לא שיטפלו בזה לפני שנקלוט את המכונה
 • האם הסביבה מתאימה לסביבה. נבין באיזה תנאים המכונה צריכה להיות, האם המכונה צריכה להיות מבוקרת באיזשהו אופן
 • כאשר נקלוט את המכונה איזה הסמכה מעבירים לעובד
 • האם מגיע עובד עם המכונה ומסביר עליה. הוראות של המכונה.
 • האם קיימים תוכניות בדיקה במכונה?
 • האם התוכניות הללו מגובות ברשת? גיבוי זה דבר מאוד חשוב
 • האם יש מפרט בדיקות שמגיע עם המכונה? אם עובר הזמן התוקף של המכונה העובד מבצע את הכיול עפ”י המפרט או שמגיע המפעיל מבחוץ ועושה כיול
 • אם משהו במכונה לא עובד האם ישנה אחריות? ואם כן לכמה שנים?

 

שלושת המימדים:

מימד הזמן ברגע שיש צוות מיומן לפני שמקבלים את המכונה צריך להעביר הדרכה. החשיבות שמימד הזמן יתקצר תהליך הייצור יהיה יותר מהיר. כאשר צריך לעמוד בהסכמים ואם לא נעמוד נשלם קנסות אז מימד הזמן מאוד חשוב. אז כאשר אנחנו קולטים את המכונה אנחנו רוצים שיעילות תהיה הרבה ביותר ובזמן הקצר ביותר. גם שאנחנו מבצעים קליטה של ציוד בזמן הכי קצר צריך לבדוק שלא קיצרתי את לוחות הזמנים בגלל דברים שקיצרתי והם לא טובים שהפרמטרים לא הכי מדויקים אבל דילגנו, זאת לא הכוונה בלקצר זמנים זה לא טוב. אם המוצר יצא פגום לא נוכל לספק לשוק אז קיצור זמנים לא בא על חשבון האיכות של המכונה.

מימד הארגון ומימד טכנולוגי – הארגון צריך להתנהל בצורה כזאת שהמכונה מגיעה הכל מוכן. בטיחות המכונה, הקצאת משאבים, הסמכות לעובדים שהולכים להפעיל את המכונה גם אם זה דורש לטוס לחול וללמד את העובדים ולתת להם את כל הידע שהם צריכים בשביל לתפעל את המכונה. אז צריך שיהיו נהלים ברורים וכלים מסייעים בתכנון האיכות. שהכל יהיה מאורגן ומסודר לפני שהמכונה מגיעה למפעל.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X