ניהול איכות ואבטחת איכות

סיכום שיעור 4

morwassr

morwassr

פרטי הסיכום

קורס: ניהול איכות ואבטחת איכות

מספר השיעור: 4

סיכום השיעור

סיכום שיעור 4- 23.02.2021, ישראל קאופמן

תזכורת לשיעור קודם- איכות, מכלול התכונות והמאפיינים של מוצר או שירות המבטאים את יכולתם לספק צרכים מפורשים או משתמעים. שרשרת ערך ספק לקוח. צריכים להביא את הלקוח לשביעות רצון. (מוצר, שירות וידע).

מדדי האיכות במוצר- של GARWIN

 • ביצועים עיקריים (דוג’ טלפון- זיכרון, שיחות נכנסות ויוצאות, רזולוציה, חדות מצלמה, בהירות של תנועת האלקטרונים, בהירות של המעבד, תאימות)
 • אפיונים נוספים
 • אמינות
 • התאמה למפרטים
 • עמידות
 • שרירותיות לאחר הספקה
 • אסתטיקה
 • איכות נתפסת

הציג סרטון- רחפן הרותם. (רחפן מתאבד) ביצועים עיקריים: דיוק, אמינות, תאוצה, זמן תגובה, חדות מצלמה לזיהוי, רזולוציה, משך זמן שימוש..

הציג סרטון של נמל תעופה- ליצור ערך בשרשרת הערך- ספק לקוח.

התאמה למפרטים- לכל מוצר יש מפרט טכני.

הציג סרטונים על מוצרים שמאושרים על ידי מכון התקנים ומה החשיבות.

המדדים המקובלים למדידה של איכות המוצרים:

 1. איכות פעם ראשונה, המדד הזה מודד את אחוז סדרות הייצור שיוצרו ללא תיקון או הנצלה. המרבית המפעלים אין התייחסות למדד זה. ברגע שתיקנו את הסחורה הפגומה אנחנו ממשיכים הלאה כאילו דבר לא קרה. אך כמה עולה לנו תיקון? האם שולי הרווח שלנו כל כך גדולים שגם מוצר שחזר לתיקון בקו היצור יהיה רווחי. התמודדות עם המדד הזה ושיפור שיבוא בעקבות כך יביאו שיפור וחיסכון גדול לחברה. האחריות על היעד והמדד היא של מנהלת התפעול, או מנהלת הייצור.
 2. תלונות לקוחות- בעוד המדד הקודם הוא פנימי, מדידה של תלונות הלקוחות בוחנת כיצד הסחורה שלנו מתקבלת ע”י הצרכנים או הלקוחות. חשוב לזכור כי בין שער המפעל, והלקוח, יש מערך לוגיסטי שכולל הובלות, מחסני ביניים, מחסנאים שזורקים את הסחורה אל ומתוך המשאיות, אנשים שישבו על ערימת הקרטונים (בלי לקחת בחשבון מה שיש בפנים), קור או חום, גשם ועוד. בקישור חיים שלימים שמפרידים בין גמר הייצור והצרכן.

המטרה שלנו היא שהלקוח או הצרכן יהיה מרוצה ויחזור לקנות מאיתנו. ולכן יש לנו אחריות שהסחורה תגיע תקינה. כבר היו משטחים שהועמסו כשהם מסודרים מאוד יפה לתוך המכולה וטלטלות המסע באנייה עשו שמות בסחורה. התגובה ה”טבעית” הכמעט אינסטינקטיבית היא ש”אנחנו לא אשמים”, אבל אם נעלה שתי שורות למעלה ונזכור את המטרה, הרי שנפעל לא בצורה אוטומטית אלא נחפש את פתרונות להבאת המוצרים שלנו תקינים וטובים עד הצרכן.

 1. שחרור סופי- הוא שיעור המוצרים ששוחררו למכירה מתוך הכמות הכוללת שיוצרה, המדד הזה נותן לנו נקודת מבט שונה על תהליך הייצור. אם קודם מדדנו איכות בפעם הראשונה, כאן אנחנו מודדים את ס”ה הסחורה הטובה שהוצאנו. נקודות מבט שונות נותנות הזדמנויות לשיפור.
 2. עלויות אי איכות- עלויות האיכות הן העלויות הכרוכות בהשגת האיכות הנדרשת ואלו הנובעות מאי השגתה.

הציג סרטון איך לבדוק רכב לפני קנייה

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X