ניהול איכות

סיכום שיעור 18

Avraham

Avraham

פרטי הסיכום

קורס: ניהול איכות

מספר השיעור: 18

סיכום השיעור

אומרים שכל עבודה מכבדת את בעליה וזה כמובן נכון, אך יש עבודות המכבדות יותר ולהן ה-OECD קורא עבודות איכותיות, עבודות המספקות לא רק תעסוקה, אלא שכר הולם, תנאים, כישורים ועוד. ארגון ה-OECD מנסה לקדם בשנים האחרונות יוזמות שונות ליצירת מדיניות לעבודות איכותיות בשוק התעסוקה, אך לשם כך יש צורך, ראשית, להגדיר מהי עבודה איכותית. נושא זה חשוב מאוד דווקא בזמן משבר כלכלי, שהלחץ על הממשלות לספק עבודות אינטנסיבי מאוד והסתכלות על השורה הסופית של אחוז האבטלה בשוק אינו אומר רבות על מצב העובדים במשק.

 

עבודה איכותית היא חלק קריטי מהרווחה של האדם העובד ושל משפחתו, אך יש לממד זה גם אספקטים כלכלים, כגון: זרז לעלייה בהשתתפות בשוק התעסוקה, גידול בפרודוקטיביות ושיפור כלכלי כללי. ניסיון לכמת מדדים איכותיים אינו דבר פשוט והבעיות המתודיות הן רבות מספור, כיוון שלהגדרה זו משתנים רבים, כמו: מדינה, חתך דמוגרפי, מצב כלכלי ועוד ויש לקחת זאת בחשבון.

 

עבודה היא חיינו

 

קובעי מדיניות אמורים לדאוג בסופו של יום לרווחה האישית של האזרחים. רווחה זו מורכבת מגורמים רבים ואחד החשובים, בהם הוא ממד התעסוקה, כיוון שזה משפיע רבות על הרווחה האישית והאושר של היחיד. שלושת האלמנטים המרכזיים המהווים את הבסיס האיכותי לעבודה הם: שכר, ביטחון תעסוקתי וסביבת העבודה. שלושת אלמנטים אלו, גם אם לא תופסים את כלל האספקטים החשובים להגדרת עבודה איכותית, מצליחים לענות על בעיות ההגדרה, כיוון שהם מאפשרים השוואה בין כלל העובדים, בין סקטורים ובין מדינות, מתמקדים ביחיד והם ממדים אובייקטיבים באופן יחסי

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X