ניהול איכות

סיכום שיעור 15

Avraham

Avraham

פרטי הסיכום

קורס: ניהול איכות

מספר השיעור: 15

סיכום השיעור

פנסיה:

היא מסתורית מאוד. אנחנו יודעים שהיא קיימת אבל לא יודעים עליה כלום. הפנסיה שלנו. לרוב אנחנו מדחיקים את העניין לחלוטין, לפעמים אנחנו מבינים שעם הפרישה לגמלאות נקבל סכומים נמוכים, אך אנחנו לא יודעים מה לעשות עם המידע המטריד הזה.

הגיע הזמן לפזר את ענן המסתורין ולא לחשוש מלדבר על כל הכרוך בפנסיה. ככל שתדעו יותר – תחששו פחות. מבטיחים. לפניכם מדריך מקוצר לפנסיה. נסביר בו ממש בקצרה מהן הזכויות המגיעות לכם על פי חוק ונסביר מה צריך לדעת ולעשות היום, כדי שהמחר יהיה בטוח ומהנה יותר.

  1. מה יהיה לנו בעת פרישה? עלינו לדעת מהו מצבכם הכלכלי הנוכחי ומהו הסכום שצפוי לעמוד לרשותכם לאחר גיל הפרישה, מהו גובה הקצבה החודשית. לשם כך, היעזרו בדוחות השנתיים שקיבלתם מהגופים המנהלים את תכניות הפנסיה שלכם. אם אינכם מוצאים את הדוח, תוכלו לקבל את המידע באמצעות מחלקת קשרי הלקוחות של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח או מסוכן הביטוח שלכם.
  2. לא יודעים מה יש לכם? באמצעות אתר של משרד האוצר יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיוניים הצבורים לזכותו, בו-זמנית הפעילים ואלו שאינם פעילים. באמצעות המסלקה הפנסיונית ניתן להגיש בקשה לקבלת המידע הפנסיוני המלא. הבקשה תשלח בו-זמנית לכל הגופים הקיימים במדינת ישראל חברות הביטוח, קופות הגמל וקרנות הפנסיה, אשר יהיו מחויבים במתן תשובה בתוך 3 ימי עסקים.

סוגי הפנסיה

  1. פנסיה תקציביתצמד המילים הזה הוא הדבר הכי טוב שיכול לקרות לכם אחרי הפרישה. אם אתם עובדים בשירות המדינה, משטרת ישראל, בתי סוהר, שירותי הביטחון, הרשויות המקומיות וכדומה, ויש לכם תכנית פנסיה מלפני שנים רבות (בדרך כלל מלפני 1995), קרוב לוודאי שיש לכם פנסיה תקציבית. אם אכן כך, הרי שזכיתם גם בתנאים טובים וגם בבדיקה פשוטה של גובה הקצבה החודשית הצפויה. הקצבה הצפויה היא 2% מממוצע השכר של החודשים האחרונים, כפול מספר השנים שאתם מבוטחים בתכנית. ככלל, צבירת הזכויות מוגבלת בתקרה של כ- 70% מהשכר (לאחר 35 שנות עבודה).
  2. פנסיה צוברת: אם אין לכם פנסיה תקציבית, אתם בתכנית של פנסיה צוברת. כלומר מתוך שכרכם מופרשים סכומים לפנסיה (נוסף על הפרשות של המעביד), והקצבה שתעמוד לרשותכם בגיל פרישה תלויה בסכום שאותו צברתם. לבדיקת גובה הקצבה החודשית הצפויה בתכניות כאלו, חפשו בדוחות השנתיים את החלק הנקרא “ריכוז כיסויים ביטוחיים” (או “ריכוז זכויות”), ושם מִצאו את הסכום של “אומדן פנסיית זקנה צפויה על בסיס היתרה הצבורה” (או “קצבה צפויה”). סכום זה מבוסס רק על הסכומים שנצברו עד ליום הבדיקה ובהנחה שלא יופרשו יותר כספים. יש להניח שסכום הקצבה החודשית הצפויה שמצאתם, יהיה נמוך ביחס למשכורתכם החודשית בשנות העבודה, אבל תרצו שהוא יהיה גדול מספיק כדי לאפשר רמת חיים המתאימה לכם. אם גובה הקצבה אינו מספק, בחנו אפשרויות לשיפורו באמצעות חסכונות נוספים, תכניות חלופיות ושיפור התנאים בתכניות הנוכחיות.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X