ניהול כללי

סיכום שיעור 2

מיטל מזרחי

מיטל מזרחי

נשואה 1, מתגוררת בירושלים.

פרטי הסיכום

קורס: ניהול כללי

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

קורס גמול השתלמות – ניהול כללי:

סיכום שיעור שני מתאריך 08.04.21, נכתב על ידי – מיטל מזרחי 203663869.

היום הייתה לנו מרצה חדשה בקורס, בתחילת השיעור ביצענו סבב הכרות בצורה מקורית בה הינו צריכים לבחור באיש קשר מהטלפון האישי שלנו שהוא למעשה יצטרך להציג אותנו.

לאחר מכן דיברנו על התאוריה של מאסלו

תאוריית הצרכים של אברהם מאסלו מתייחסת למניעים של האדם לאורך חייו, התאוריה רלוונטית גם להנעה בעבודה. התאוריה מדרגת את צרכי האדם בפירמידה של צרכים במדרג בסדר עולה. כשאדם מספק ברמה מסוימת צורך מסוים, הוא פנוי להגשמה של צורך גבוה.

מבנה הפירמידה של מאסלו

רמה ראשונה – צרכים פיזיולוגיים

הצרכים הביולוגיים של האורגניזם, המאפשרים את קיומו (הומאוסטזיס), תופסים את החשיבות העליונה. אלה מורכבים בעיקר מ:

  • הצורך לנשום
  • הצורך לשתות ולאכול
  • הצורך לסלק פסולת והפרשות
  • הצורך לישון
  • הצורך לוויסות טמפרטורת הגוף
  • הצורך להגנה מפני התקפות מיקרוביות (היגיינה)

רק לאחר מילוי הצרכים הביולוגיים מסוגל האדם למלא את הצרכים הנוספים.

רמה שנייה – צורך בביטחון

ברמה הזאת, האדם שואף לרגיעה ונוחות. כדי להשיג צורך זה, מנסה האדם להבין את העולם ולהפוך אותו למובן וצפוי. האדם מנסה עוד מינקותו למצוא סדר בעולם, ועם התבגרותו הוא מאמץ לעצמו תפיסות עולם ופילוסופיות חיים, שנועדו ליצור סדר בעולם. העדר סיפוק של צורך זה, יוצר חרדתיות, ואף דיכאון.

השגת צורכי הביטחון עשויה להתבטא ביומיום למשל בהשגת יציבות תעסוקתית, ביתית, משפחתית ועוד. היציבות בתחומי חיים שונים מאפשרת יכולת צפייה וניבוי מסוים של העתיד להתרחש, ויוצרת תחושת ביטחון.[2]

רמה שלישית – צורך השתייכות

צרכים חברתיים. צורך להיות מקובל, להיות חלק מקבוצה, לאהוב ולהיות נאהב. בשלב הזה האדם לומד להכיר את עצמו ולגבש זהות עצמית. צורך זה בא לידי ביטוי רק כאשר הצרכים הנמוכים יותר באים לידי ביטוי. חסכים בשלב זה יכולים להביא לבדידות, חרדה חברתית ודיכאון.

רמה רביעית – צורך בהערכה חברתית

צורך להרגיש מכובד על ידי אחרים, צורך לכבוד עצמי ולכבד אחרים. אלה יכולים למצוא ביטוי דרך מעמד, הכרה חברתית, הערכה מצד הסביבה והכרה בעבודה. חסכים בשלב זה יכולים להוביל לערך עצמי ירוד ותסביכי נחיתות.

רמה חמישית – צורך במימוש עצמי

הצורך של האדם להשתמש בכישורים הייחודיים לו כדי להגיע למימוש היכולת האישית הטמונה בו. זוהי הרמה הגבוהה ביותר ועל פי מאסלו לא רבים זוכים להגיע אליה.

השיעור היה מהנה ועבר בצורה נעימה ונוחה. הייתה השתתפות יפה מצד התלמידים בקורס.

יישר כוח!

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X