ניהול משא ומתן

סיכום שיעור 6

Rotemm4

Rotemm4

פרטי הסיכום

קורס: ניהול משא ומתן

מספר השיעור: 6

סיכום השיעור

סיכום שיעור 6 – 22-3-2021:

שפת גוף במשא ומתן:

בתחילת המפגש עשינו חזרה על מפגש קודם, הזכרנו שוב את חשיבות ההכנה לקראת המו”מ, מענה לשאלות בסיסיות כמו “מול מי אתה מנהל מו”מ?”, “מה הנושאים שיעלו?”, “באיזה טקטיקה אני ננקוט?”, “מהו הקו האדום שלא נעבור?”, “מהם הויתורים שנציע?”, “באיזה שלב נעלה את הויתורים שלנו?” וכן הלאה.

ככל שנתכונן טוב יותר למו”מ, כך נעלה את סיכויינו להצליח בו.

בהמשך השיעור דיברנו על מסרים לא מילוליים בתקשורת – שפת גוף והבעות פנים.

דיברנו על רושם ראשוני, שלוקח ליצור אותו בין 7 ל-70 שניות והוא רב עוצמה מכיוון, שבעקבותיו נתייג את האדם שמולנו בקטגוריה חיובית או שלילית. (האם מקבלים אותו או לא).

אחרי שקיטלגנו אותו כשלילי, יהיה לו מאוד קשה לצאת מהתיוג הזה והוא יצטרך להתאמץ מאוד במשך תקופה ארוכה על מנת להוכיח לנו שטעינו.

הרושם הראשוני נקבע ממרכיבי המסר הראשון שאותם אנחנו רואים, באותן שניות ראשונות, כמו שפת גוף, יציבה, עמידה, לבוש, וטון דיבור וכו’…

שפת גוף והעברת מסרים לא מילוליים היא קריטית לעשיית רושם בתקשורת בכלל והמו”מ בפרט. שוחחנו על הבעת רגשות בשפת גוף, על מצוקה, פחד, בהלה, שמחה, אושר, עניין, בושה ועצב. רגשות שאצל ילדים באים לידי ביטוי בצורה מאוד אמיתית, אותנטית, אינטואיטיבית ואצל מבוגרים יש הסתרה הרבה יותר גדולה וצמצום רגשי, ועדיין יש רגשות שקשה מאוד להסתיר וניתן לזהות בשפת הגוף ובהבעות הפנים. התבוננות והקשבה מלאה בבן השיח שלנו במשא ומתן יכולה לסייע לנו לזהות האם הוא משקר, האם הוא זז באי נוחות על הכיסא?, האם הוא שולח ילד אל עבר האף או הפה?, האם זה מעיד על הסתרה של מידע?

הסטת מבט מעידה לעיתים על שקר, להישיר מבט מעורר אמון, בליעת רוק יכולה להראות משהו שלילי או רגש חזק מאוד אחר ועוד…

שפת הגוף היא מאוד חשובה במשא ומתן ויש לשים לב אלי – היא לא מדע מדוייק ויש לנסות לאתר מספר סימנים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X