ניהול פרוייקטים

סיכום שיעור 17

פרטי הסיכום

קורס: ניהול פרוייקטים

מספר השיעור: 17

סיכום השיעור

מבנים ארגוניים בניהול פרויקטים: מבנה פרויקטלי, מבנה מצטיציוני, מטריצה חלשה/ מטריצה חזקה

מנכ”ל -> סמנכ”ל ומזכיר -> דובר -> מחלקות

ארגון- ישות חברתית מכוונת מטרה, העוסקת בתכנון בהפקה בהפצה או בתחזוקה של מוצרים או בהענקת שירותים כדי לספק צרכנים.

שם כולל למערך מורכב ומוגדר היטב של תפקידים וקשרי הגומלין ביניהם. המבנה משמש בסיס להגדרת אופי הפריסה של הפעילות הארגונית למחלקות, לתפקידים ולתחומי סמכויות והוא מנתב ותוחם באופן רשמי ומחייב את התנועה של אנשים וחומרים בארגון.

סוגי מנהיגות- פרס ועונש. מנהיגות חלשה מאוד. מונעת מפחד. תהיה טוב אני אתן לך, אתגמל אותך, אם לא תהיה טוב- לא תקבל ואמנע ממך דברים.

מבנה ארגוני- מסמן מקום מוגדר ומזוהה לכל תפקיד ולכל קבוצת תפקידים בארגון. קובע את קשרי הגומלין בינהם וקובע תחומי סמכות ואחריות.  כל פרויקט מוגדר: חזון (כיוון לא חייב להשיג אותו) מטרה ויעד.

פרויקט הינו משימה חד פעמית בעלות נקודות התחלה וסיום ברורות שיש לבצע במסגרת תקציבית ולפי לו”ז מוגדר מראש.

מאפייני פרויקט: לפרויקט יש מטרה יעודית, הוא זמני, דורש משאבים, לפרויקט יש משתמש ראשי ובמבוצע בתנאי אי ודאות.

המבנה הארגוני של הפרויקט מושפע מהמבנה הארגוני הכללי של הארגון המבצע את הפרויקט ומהצרכים הייחודים של הפרויקט. חייב להיות אחראי שמוביל את הפרויקט. דוגמת בני זוג בבית.

סוגי פרויקטים: פיתוח מוצר/ שירות חדש, שדרוג מוצר/ שירות קיים, מחקר/ניסוי, הטמעה/יישום, הקמת תשתית/ הריסת תשתית, ארגון ידע, פרויקט ידע.

מהו פרויקט מצליח? עמידה בלו”ז, עמידה בתקציב, עמידה בתכולות ובדרישות מעטפת ביצועים, שביעות רצון הלקוח, הצלחה עסקית בטווח הרחוק, פיתוח יכולות חדשות בארגון, שביעות רצון ופיתוח מקצועי של צוות הפרויקט.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X