ניהול פרוייקטים

סיכום שיעור 19

reutsu

reutsu

פרטי הסיכום

קורס: ניהול פרוייקטים

מספר השיעור: 19

סיכום השיעור

הבטחת איכות:

הבטחת איכות באנגלית Quality Assurance, היא הגדרה הכוללת בתוכה את מכוון התהליכים והשלבים המבטיחים את איכותו של הפרויקט בטרם מסירתו ללקוח.

תהליך הבטחת האיכות כולל שיטות, כלים ואמצעים ייחודיים המלווים את תהליכים בפרויקט לכל אורך שלביו. כאשר לכל שלב בפרויקט יש את הבטחת האיכות הרלוונטית אליו.

בשייח המודרני זה מושג יחסית חדש, שמו על זה דגש החל מהמהפכה התעשייתית ועד למלחמת העולם הראשונה בה שיגרו טילים שלא התפוצצו ולכן יצרו תהליך לפיו בדקו מה הם הכשלים שגרמו לטילים לא להתפוצץ.

הגדרות:

איכות – סטנדרט ביצוע גבוה על פי תקן / דרישות הלקוח.

הבטחת איכות – מכלול הפעילויות נועד להבטיח כי הפרויקט יספק את דרישות וצרכי הלקוח / המשתמש.

בקרת תהליכים סטטיסטית SPC – זהו תהליך בקרה שמאפשר לזהות כשלים ברמת האיכות. מתבצע ע”י יישום שיטות סטטיסטיות לצורך ניתוח הנתונים וחקירת כושר ביצועי תהליך. מבוסס על תהליך איסוף נתונים מובנה

לאחר שאנחנו סוקרים את הדרישות יש תוצאות של המדידות של הבקרת איכות.

חשוב מאוד לתעד ולרשום את כל הפעולות שאנחנו מבצעים כי אם לא תיעדנו זה כיאלו לא עשינו. ביצוע הבטחת איכות – סוקרים את דרישות האיכות ואת התוצאות ממדידות בקרת האיכות כדי להבטיח שמשתמשים בתקני איכות ובהגדרות ביצועיות מתאימים בקרת איכות – התהליך שבו עוקבים אחר תוצאות ביצוע פעילויות האיכות ומתעדים אותן כדי להעריך את הביצועים וכדי להמליץ על שינויים נדרשים.

תשומות זה כל מה שאני מכניסה לפרויקט. תפוקות זה מה אני מפיקה מהפרויטק. יש לנו כלים שבעזרתם אנחנו יכולים לקבל את האיכות הרצויה.

תפוקה של תהליך מסוים יכול להיות חלק מהתשומות לתהליך הבא אחריו.

בשלב הייזום הפקתי מסמך ייזום שבו אני מפרטת את השלבים השונים. מסמך הייזום הוא התוצר של שלב זה. בשלב התכנון אני משתמשת במסמך הזה כתשומה, כחלק מהשלב השני.

  1. א. שיפור סביבת עבודה לא מאורגנת – בגן ילדים חשוב שסביבת העבודה תהיה בטוחה ב 100%. בטיחות זה אחד מהחלקים החשובים ביותר. מעבר לזה, חשוב שכשגננת עושה משהו מנהלתי כמו ארגון ארוחת בוקר או החתלה של תינוקות, עדיין היא צריכה להיות מוצבת פיזית כך שיכולה לראות גם את יתר הגן כיוון שהמשאב האנושי מוגבל.

ב. איזון עומסים בלתי מאוזנים – חשוב לוודא שגם בשעת עומס עם הילדים כמו זמן האוכל, עדיין כוח האדם יוכל לספק אוכל לכלל הילדים ושלא יקרה מצב שילד אוכל בשעה איחור לדוג’. או שמחליפים לילד טיטול באיחור רב ומסכנים אותו בצריבה.

ג. שמירת אמינות ומוניטין – ללא אמינות הורים לעולם לא יכניסו את היקר להם מכל לגן. בדרך כלל מחפשים מקום עם מוניטין טוב

  1.   א.  בכדי לשפר את סביבת העבודה הלא מאורגנת איעזר בתקנים ותקנות תוך ביצוע תרשימי זרימה שימפו את כל האזורים בהם צריכה לתת את הדעת.

ב. איזון עומסים בלתי מאוזנים – אבחן עלות מול תועלת. לדוג’ האם שווה לי העלות של הכנסת עובדת נוספת בשעות הקשות אל מול התועלת שצעד כזה יכול להוות עבור איזון העומסים.

ג. שמירת אמינות ומוניטין – אבצע benchmark של האופן בו גנים אחרים ביישוב שלי מייצרים אמינות, אבחן את הגנים בהם רמת האמינות גבוהה וכן המוניטין שלהם גבוה – אבחן מה הם עושים ואתאים את עצמי בכדי להגדיל את הסיכוי שלי לייצר אמינות ומוניטין גבוהים.

 

ניתוח פרטו:

פרטו מצא שבאיטליה 20% מהאוכ’ מחזיקים ב 80% מהקרקעות. מזה הוא הסיק את הכלל שעליו נשענות חברות. 20% מההוצאות מחזירות 80% מהעלות. ניהול מלאים בפרויקט: 20% מהפריטים מביאים ל 80% מהמלאי. במכירות 20% מהלקוחות מביאים לי 80% מההכנסות.

החשיבות היא בקבלת החלטות ניהוליות ובמיקוד מאמץ ניהולי ובפרויקט.

הכלל יכול להיות גם 70% 30% לדוג’

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X