ניהול פרויקטים

סיכום שיעור 18

Mindy

Mindy

פרטי הסיכום

קורס: ניהול פרויקטים

מספר השיעור: 18

סיכום השיעור

גורמי הצלחה וכישלון של פרויקט: אושר נמדד על ידי חווית חיוביות חיוביות שנצברות בחיים לפי מחקר. 

סיבות לכישלון: חוסר תמיכה מההנהלה, חוסר מעורבות בעלי עניין, מטרות עסקיות לא ברורות, מנהל פרויקט לא מנוסה, דרישות או תכולת עבודה לא מלאה, צוות פרויקט לא מיומן. גורמי הצלחה (Project Success Factor) מטרות ברורות, תמיכת הארגון, תכנון וניהול הפרויקט, מנהיגות (מנהל פרויקט) מעורבות הלקוח, יכולות טכנולוגיות, איתור נקודת תורפה וניהול סיכונים. 

3 מאפיינים להצלחת פרויקט: מוצר נכון, בזמן הנכון, בתקציב הנכון. תשאל את עצמך אם השגת את אותו ערך בהשקעה טובה או שהיה כדאי להשקיע בפרויקט אחר? 

תרגיל חישוב מדד הצלחה.

כל פרויקט יכול להצליח או לכשל, תלוי איך מנהלים אותו. מנהל פרויקט טוב, מזהה את גורמי ההצלחה וכישלון ופועל על פי מה שמביא הצלחה. נקודות עיקריות לניהול נכון: כבר בשלב הראשוני של ייזום הפרויקט חשוב לבדוק אם הרעיון אפקטיבי והאם ניתן לבצע אותו כמו שצריך ולהוציא אותו לפועל. שלב תכנון הוא ארוך וחייבים לבצע בדייקנות והיטב. 

סרטון- כישלונות מעוררות מוטיבציה. 

חשוב לקבוע סדר עדיפויות בשלב התכנון- במה להתחיל, מהו סדר הנכון למשימות. האצלת סמכויות וסיוע חיצוני- פרויקטים גדולים מצריכים כח אדם רב ואנשי מקצוע חיצוניים לפעמים. אם תעשו הכל לבד, תיכשל. תהיה בשליטה אך תוודא שכל אחד קיבל תפקיד מתאים לכשרונות שלו ושאפשר לסמוך עליו. תקשורת יעילה בין הגורמים המשותפים לפרויקט הוא קריטי (דוגמא: מגדל בבל). עמידה בלוחות זמנים- קבעו מראש לו”ז שתוכל לעמוד בו ולא לחרוג! הכנת תקציב והערכת עלויות- תמיד ייתכנו חריגות, אבל חשוב לפעול במסגרת תקציב ולתכנן מראש ולבדוק איפה אפשר לחסוך. ניהול סיכונים- לזהות ולהבין איך להתמודד עם סיכונים. בדיקת פרויקט לפני הרצתו- חייבים להיות אובייקטיביים ולבדוק שהפרויקט עומד בדרישות ויצא כמו שצריך, אפילו להביא מומחה לבקר בו אם ניתן. ביקורת- תוך כדי וגם בסוף הפרויקט, הסקת מסקנות לעתיד זה שלב חשוב. תמיד לקחת בחשבון את פקטור האי ודאות. 

תרגיל גורמי הצלחה וכישלון בפרויקט.   

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X