ניהול פרויקטים

סיכום שיעור 19

Mindy

Mindy

פרטי הסיכום

קורס: ניהול פרויקטים

מספר השיעור: 19

סיכום השיעור

הבטחת איכות: Quality Assurance 

הגדרה הכוללת מגוון התהליכים המבטיחים את איכות הפרויקט, שכולל שיטות, כלים ואמצעים ייחודים המלווים את התהליכים. איכות הוא סטנדרט ביצוע גבוה ע”פ תקן/ דרישות הלקוח. הבטחת איכות- פעולות המבטיחות כי הפרויקט יספק את דרישות וצרכי הלקוח או המשתמש. בקרת תהליכים סטטיסטית- SPC תהליך בקרה שמאפשר לזהות כשלים ברמת האיכות מתבצע ע”י יישום שיטות סטטיסטיות לצורך ניתוח הנתונים וחקירת כושר ביצועי תהליך. מבוסס על תהליך איסוף נתונים מובנה. יפנים החליטו להכשיר את המנהל בבקרת איכות ולא רק לסמוך על מבקר. 

מידה שבה הפרויקט הסופי ממלא אחר הדרישות של הרוכש התאמת הפרויקט או שירות לדרישות המפרט. איכות מתחיל בחקר חיזוי רצונו של הלקוח וציפיותיו הפרויקט. פרויקט איכותי זה שהלקוח מרוצה ממנו. ניהול איכות כולל התהליכים והפעילויות של הארגון המבצע הקובעים מדיניות האיכות. אימות מטרות ותחומי האחריות המאפשרים לענות על הצרכים. נעשה שימוש בקווי מדיניות ובנהלים שמטרתם ליישם מערכת ניהול האיכות הארגון. תמיכה בפעילויות לשיפור מתמיד של התהליכים בעת ביצועם בשם הארגון. לתעד כל פעולה שעושים. לרשום הכל!!!

איכות פרויקט בשביל: ייעול זמן, סיפוק וגאוות יחידה, שמירת אמינות ומוניטין, הישרדות וכושר תחרות, העצמת עובדים, איזון עומסים בלתי מאוזנים, הגדרת קריטיריונים לקבלת החלטות, שיפור סביבת עבודה לא מאורגנת, צמצום מספר התלונות, גידול וצמיחה, לו”ז, תקציב, טיב המוצר, בחטיחות, וכו’.

תשומות (INPUT) מדיניות האיכות, תיאור תכולת העבודה, תיאור הפרויקט, תקנים ותקנות, תפוקות מתהליכים אחרים. תפוקות (OUTPUT) תוכניות ניהול האיכות, הגדרות תפעוליות, רשימות תיוג, תשומות לתהליכים אחרים. כלים וטכניקות לשמירת איכות: ניתוח עלות תועלת (האם הפרויקט שווה?), benchmarking- השוואה בין פרויקטים, תרשימי זרימה, תכנון ניסויים ועלות האיכות.

תרגיל הבטחת איכות בפרויקט.

ניתוח פארטו: 80% הכנסות מגיעות מ20% הפרויקטים. תקציב הארגון- התפלגות ההוצאות לפי קטגוריות, ניתוח מלאי- סיווג הפריטים לקבוצות, ניהול ספקים- התפלגות הוצאות הרכש, מכירות- התפלגות ההכנסות מהלקוחות, בקרת איכות- התפלגות תקלות בפיתוח מוצר. זה עוזר לחברות לייעל את העבודה ולחסוך בהוצאות. חשיבות: קבלת החלטות, ניתוח סדר עדיפויות, ניתוח השכיחות של בעיות, איתור הזדמנויות, ניתוח סיבות לתקלות, שיפור יעילות. אקסל- איך מראים הניתוח בגרף עם שני צירי Y.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X