עדכונים טכנולוגיים

סיכום שיעור 11

sason100

sason100

פרטי הסיכום

קורס: עדכונים טכנולוגיים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

תקשורת סלולרית

  • היא טכנולוגיית תקשורת המאפשרת שימוש בטלפון סלולרי – טלפון אלחוטי נייד (למעשה מכשיר לקשר רדיו דו-כיווני המסוגל בו-זמנית לשדר ולקלוט גלי מיקרו) שניתן להפעילו באזורים נרחבים, בטכנולוגיה המתבססת על פרישת תחנות בסיס סלולריות במרחב. המילה סלולרי נובעת מהמילה  cell תא, באנגלית.
  • המשמעות היא, שבכל תא כזה יש תחום נתון של תדרים, המאפשרים לנהל מספר שיחות בו זמנית. אם המכשיר איננו נמצא בתחום, תהיה ירידה ברמת הקליטה וכדי שתהיה אפשרות להמשיך בניהול השיחה, תחנת הקליטה הקרובה לתחום, תקצה תדר מבין התדרים העומדים לרשותה.
  • בחוקי מדינת ישראל קרויה תקשורת סלולרית בשם תקשורת תאית או שירותי רט”ן ומכשיר הטלפון הסלולרי קרוי רט”ן – רדיו טלפון נייד, אך כמעט ולא נעשה שימוש במונחים אלה מחוץ לחקיקה ולרגולציה של משרד התקשורת.
  • התקשורת הסלולרית והטלפון הסלולרי, שהתחילו להימכר באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20, גרמו לאחת המהפכות הגדולות ביותר בתולדות התקשורת. הם הביאו לשינויים מרחיקי לכת, בעיקר במישור החברתי, כשהם אפשרו אינטראקציה רחבת היקף במגוון אפשרויות – שיחות טלפון, מסרונים (SMS) גלישה באינטרנט ותרמו תרומה מכרעת להפיכת העולם כולו לכפר גלובל

עקרון התקשורת הסלולרית

  • התקשורת הסלולרית מבוססת על כך, שבניגוד לרשת רדיו רגילה, שני מכשירי טלפון ניידים אינם מדברים ביניהם ישירות, אלא דרך רשת של תחנות בסיס סלולריות שכל אחת מהן מכסה תא שטח קטן יחסית, באנגלית (cell). כל טלפון מתקשר עם תחנת הבסיס הקרובה אליו. תחנות הבסיס מקושרות ברשת קווית או אלחוטית למתג סלולרי האחראי לניתוב השיחות מן התא המתאים ואליו.

דור 0 – מערכות לא סלולריות

  • המערכות הראשונות האלחוטיות היו צבאיות מבוססות מכשירי קשר ולא פעלו בשיטה הסלולרית. במערכות אלו התקשורת התבססה על ערוץ מסוים, והשימוש בו היה ב-Broadcast  הפצת התשדורת לכל מי שמכוון לאותו ערוץ, ללא הבחנה או זיהוי אישי). ערוץ השידור היה דו כיווני למחצה Half-duplex (דיבור) או ממנו (הקשבה). מערכות אלו לא יכלו לספק את הדרישה לנהל שיחות רבות בו-זמנית. המערכות נקראו גם מערכות “לחץ על מנת לדבר.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X