עדכונים טכנולוגיים

סיכום שיעור 11

Tzivya

Tzivya

פרטי הסיכום

קורס: עדכונים טכנולוגיים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

תקשורת סלולארית – כיצד היא משפיעה של תפעול ותפקוד הארגון
תקשורת סלולרית
היא טכנולוגיית תקשורת המאפשרת שימוש בטלפון סלולרי – טלפון אלחוטי נייד (למעשה מכשיר לקשר רדיו דו-כיווני המסוגל בו-זמנית לשדר ולקלוט גלי מיקרו) שניתן להפעילו באזורים נרחבים, בטכנולוגיה המתבססת על פריסת תחנות בסיס סלולריות במרחב.
המילה סלולרי נובעת מהמילה cell תא, באנגלית.
המשמעות היא, שבכל תא כזה יש תחום נתון של תדרים, המאפשרים לנהל מספר שיחות בו זמנית.
בחוקי מדינת ישראל קרויה תקשורת סלולרית בשם תקשורת תאית או שירותי רט”ן ומכשיר הטלפון הסלולרי קרוי רט”ן – רדיו טלפון נייד, אך כמעט ולא נעשה שימוש במונחים אלה מחוץ לחקיקה ולרגולציה של משרד התקשורת.
עקרון התקשורת הסלולרית
התקשורת הסלולרית מבוססת על כך, שבניגוד לרשת רדיו רגילה, שני מכשירי טלפון ניידים אינם מדברים ביניהם ישירות, אלא דרך רשת של תחנות בסיס סלולריות שכל אחת מהן מכסה תא שטח קטן יחסית, באנגלית (cell).
כל טלפון מתקשר עם תחנת הבסיס הקרובה אליו. תחנות הבסיס מקושרות ברשת קווית או אלחוטית למתג סלולרי האחראי לניתוב השיחות מן התא המתאים ואליו.
דור 0 – מערכות לא סלולריות
המערכות הראשונות האלחוטיות היו צבאיות מבוססות מכשירי קשר ולא פעלו בשיטה הסלולרית.
דור 1 – מערכות אנלוגיות
הטלפונים הסלולריים הראשונים היו אנלוגיים, דהיינו הדיבור הועבר ברשת בצורה אנלוגית, ללא המרה לאות ספרתי. לכל מכשיר היה תדר שידור ותדר קליטה משלו.
דור 2 – מערכות דיגיטליות
מערכת סלולרית דיגיטלית היא בעלת התכונות הבאות:
הדיבור מקודד על ידי מקודד דיבור לאות ספרתי ומועבר ברשת תוך כדי שימוש מסיבי בתיקון שגיאות.
שיטת האפנון היא ספרתית ומותאמת במיוחד לאופי הערוץ הסלולרי.
התמסורת ספרתית ומותאמת לתקני תקשורת מקובלים.
נעשה שימוש בערוצי בקרה ספרתיים בין הטלפון הסלולרי לתחנת הבסיס, לצורך שליטה טובה יותר על המערכת, קבלת דיווחים על עצמת הקליטה, והעברת שיחות סלולריות טובה יותר.
יכולת העברת תקשורת נתונים.
שיטת גישה מרובת משתמשים בעוד במערכות האנלוגיות לכל משתמש תדר משלו, הרי שבמערכות הדיגיטליות נעשה שימוש מתוחכם בגישה לספקטרום, כך שמספר משתמשים חולקים ביניהם את ספקטרום התדרים בו זמנית.
בשלב זה החלו הטלפונים הסלולריים להיות יותר ויותר נפוצים כאן בארץ, וראינו כיצד עוד ועוד אנשים מצטיידים במכשירים.
דור 3 – מערכות דיגיטליות מהירות
הגוף שהחל לרכז את אפיון מערכות הדור השלישי היה איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי -ITU תהליך התקינה של מערכת סלולרית ארוך ומסורבל ביותר. הוא כולל מספר שלבים.
דור 4- מערכות מבוססות IP
במערכות דור 4 כלל התקשורת מבוצעת באמצעות פרוטוקול IP ובקבצים מהירים יותר.
בעוד מערכות מדורות קודמים הכילו גם הן תקשורת IP , החידוש בדור 4 הוא בהכפפת שיחות הטלפון לפרוטוקול ה-IP וביטול ההפרדה שהתקיימה מאחורי הקלעים בין שיחות הטלפון לבין תעבורת הנתונים.
דור חמישי 5G
מערכות דור 5 משפרות את מהירויות התגובה של הרשתות הסלולריות, ולאו דווקא מהירות גלישה. כמו כן דור 5 צפוי לאפשר תווך תקשורתי עבור מיליארדי יחידות.
מה עוד הדור הזה יכול לחדש לנו, אתם בטח שואלים? תומכי המעבר לטכנולוגיה החדשה מבטיחים לנו ערוצי קליטה גדולים יותר – כלומר עלייה עוד יותר חדה במהירות העברת הנתונים לטלפון שלנו, זמני המתנה קצרים יותר, ויכולת להתחבר ליותר מכשירים בבת אחת.
החזון הוא שבעתיד הלא רחוק כלל, כל מכשיר יהיה מחובר לרשת, מרמזור בכביש, ועד המקרר בבית כל המוצרים הללו ידעו לתקשר אחד עם השני מה שייצור ערים חכמות.
הדור החמישי (5G) מהיר משמעותית מהדור הרביעי, ויכול להציע מהירות גבוהה עד פי 100.
חברות הסלולארי בישראל
אחוז החדירה (יחס המכשירים לאוכלוסייה) של הטלפונים הסלולריים בישראל הוא מהגבוהים בעולם: בשנת 2012 היחס היה 130 אחוז, כלומר יותר מכשירים מתושבים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X