עדכונים טכנולוגיים

סיכום שיעור 17

Tzivya

Tzivya

פרטי הסיכום

קורס: עדכונים טכנולוגיים

מספר השיעור: 17

סיכום השיעור

עידן המכונות החושבות – תכנון לארגון המתפקד בבקרה ממוחשבת
המכונות החושבות
ההתפתחויות בתחום הבינה המלאכותית מייצגות זינוק ענק ביכולת להתמודד עם בעיות מורכבות הדורשות ביצועים שהם מעבר ליכולת האנושית.
כבר בזמן המהפכה התעשייתית פותחו מכונות כדי להרחיב את המאמצים האנושיים ולהעצים את היכולות של כוח העבודה – שבאותה התקופה היו פיזיות.
בעידן הדיגיטלי, הטכנולוגי וההיפר-מקושר שלנו, מטרת המכונות היא להאיץ את מהירות ניתוח הנתונים ולהכפיל את האפשרויות להשתמש במידע לקבלת מסקנות והחלטות זריזות יותר.
בינה מלאכותית
היא ענף של מדעי המחשב העוסק ביכולת לתכנת מחשבים לפעול באופן המציג יכולות המאפיינות את הבינה האנושית.
לגרום למכונה להתנהג בדרך שהייתה נחשבת לאינטליגנטית לו אדם התנהג כך.
אוטומציה או בקרה אוטומטית
היא שימוש במערכות בקרה להפעלת ציוד כגון מכונות, תהליכי יצור בבתי חרושת ושימושים אחרים, תוך מעורבות מינימלית או פחותה של בני אדם.
תהליכים מסוימים מתבצעים באופן אוטומטי לחלוטין.
ניתן לחלק את סוגי הבקרות המופעלות בארגון לארבעה סוגים עיקריים:
בקרה מונעת – כלי המונע מבעוד מועד מפעולה שאינה רצויה לקרות. לדוגמה: הגבלת הרשאות ממוחשבות.
בקרה מגלה – כלי שמטרתו לגלות פעולות לא רצויות שהתרחשו כך שיתאפשר לארגון לתקן אותן לאחר מעשה. לדוגמה: הפקת דוח חריגים לניתוח וניטור פעולות חריגות.
בקרה מתקנת – בקרה שמטרתה לתקן באופן אוטומטי פעולות לא רצויות לאחר מעשה. לדוגמה: שיחזור אוטומטי של נתונים לאחר קריסה של מערכת המחשב.
בקרה מפצה – בקרה שמטרתה לתת מענה במקום שבו הבקרה אינה חזקה.
אוטומציה
אוטומציה היא שימוש באבזרים מכניים או אלקטרוניים, על-מנת לבצע סדרת פעולות, ברצף מתוכנן, ללא מגע יד אדם.
האוטומציה משחררת את האדם, בין היתר, מביצוע מטלות שגרתיות וחזרתיות, והן מוחלפות באמצעים טכנולוגיים עצמאיים.
במילים אחרות: אוטומציה היא הטכנולוגיה העוסקת ביישום מערכות מכניות, אלקטרוניות, ממוחשבות ומבוססות-מחשב של הפעלה ובקרה על מכונות.
בקרה ואוטומציה :
היתרון הגדול ביותר של אוטומציה הוא החיסכון בעבודה, אך השימוש בה מאפשר גם חיסכון באנרגיה וחומרים, ומשפר את הדיוק בעבודה ואיכות המוצרים.
אוטומציה הושגה באמצעים שונים  -מכניים, חשמליים, הידראוליים, פנאומטיים, חשמליים, אלקטרוניים ומחשבים, בד”כ תוך שימוש משולב.
מערכות מורכבות, כגון בתי חרושת מודרניים, אניות וכלי טיס כוללות שימוש משולב באמצעים הנ”ל.
סוגי בקרה ואוטומציה
אחד מסוגי הבקרה הפשוטים ביותר הוא פתוח/סגור; דוגמה לסוג זה הוא תרמוסטט בשימוש במתקנים ביתיים. אם כי מבחינה טכנית תרמוסטט הוא סוג של אוטומציה, היכולות שלו הן פרימיטיביות.
בקרה ואוטומציה סדרתית; שבה  מתבצעת סדרה מתוכנתת של פעולות דיסקרטיות, מבוססת לעתים קרובות על מערכת לוגית שכוללת סדרה מסודרת של מצבי מערכת.
מע’ בקרת מעלית היא דוגמה לבקרה סדרתית.
אוטומציה מהסוג המתקדם שגרמה למהפכה בתהליכי יצור, מטוסים, תקשורת ותעשיות אחרות, זו בקרה עם משוב שהיא בד”כ רציפה וכוללת מדידות בעזרת חיישנים  וביצוע כיוונונים מחושבים לשמירת הערך של משתנה נמדד בטווח ערכים שנקבע מראש.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X