שיפור תדמית אישית

סיכום שיעור 6

kivi

kivi

פרטי הסיכום

קורס: שיפור תדמית אישית

מספר השיעור: 6

סיכום השיעור

קבלת החלטות:

מהירות קבלת ההחלטה – מהר? אימפולסיבי? לוקחים את הזמן? מהירות ודחיפות

מצד אחד אם מורחים את הזמן זה נראה לא טוב ונתפס כדבר שלילי, מנגד\ החלטה פזיזה גובה מחיר ולפעמים קצת סבלנות לא מזיקה.

איסוף מידע ושיתוף:

איסוף מידע  – כמה אנחנו מסתמכים על ניתוח מידע בקבלת ההחלטה. בדיקה מושכלת בשימוש בידע – איזה ידע יש לנו ואיזה חסר לנו וכמה זמן נצטרך להשקיע באיסוף המידע

שיתוף – המידה והאופן בו מקבלי ההחלטה משתפים ומערבים אחרים באיסוף המידע לקראת קבלת ההחלטה ובקלת ההחלטה עצמה. מינוי אנשים שיהיו חלק מתהליך קבלת ההחלטות

טיפוסים של מקבלי החלטות:

  1. הזאב הבודד – מנהל שאינו מתייעץ ומחליט הכל בעצמו
  2. הסוקר – מנהל שמבצע “משאל עם” בקרב המעורבים בעניין ומחליט על פי דעת הרוב. לא כהתייעצות ודיון אלא כדי להבין את הרוח הכללית.
  3. הסמכותי – מנהל המתייעץ עם אחרים לקראת החלטה, מקשיב ושואב רעיונות. את ההכרעה מבצע בעצמו
  4. הדמוקרטי למחצה – מנהל המקיים התייעצות עם אחרים, מגיע להחלטה משותפת אך מותיר בידיו זכות וטו לגבי החלטות מסויימות
  5. ההרמוני – מנהל המתייעץ עם אחרים ומגיע להסכמה משותפת, בדרך כלל באמצעות קונצנזוס. (ז”א שגם לאחרים יש זכות וטו לקבלת ההחלטה)

 

קבלת החלטות גמישה – מצבים שונים דורשים התייחסות שונה וחשוב שנכיר את דרך קבלת ההחלטות שלנו

 

“עידן הרציונאליות” – המציאות ימינו נעשה תהליך של קבלת החלטות, של איסוף מידע וניתוח מידע ובסופו של דבר קבלת החלטה. הכל נעשה בצורה לוגית וללא עירוב של השפעות חיוביות או שליליות של ההחלטה על גורמים שונים, ומתעלם לחלוטין מהשפעות של רגש ואגו על הדיון ועל קבלת ההחלטות

כיצד ניתן להתמודד עם זה?

שיטת ששת כובעי החשיבה של דה-בונו – כמה אנשים שכל אחד ”חובש” כובע ומביע את הצד שלו – הצד הרגשי, הצד היצירתי, צד התקשורת, העובדות היבשות, ביקורתיות – מה יכול להשתבש…כך אוספים מידעים קריטים ליצירת סינרגיה בין האנשים ומציפים הכל על השולחן.

 

“חשיבה קבוצתית”: לאט לאט מתגבש התהליך שבו כל אחד לוקח עמדה שמתקרבת למישהו אחר בקבוצה (אולי המנהיג או מי שנמצא לידו). אנשים משכנעים את עצמם שמה שהם עושים כקבוצה זה הדבר הכי טוב שיכול להתרחש עד שזו הופכת להיות הדעה הרווחת של הקבוצה. מתיישרים עם דעת השאר. אין כאן החלטה בהכרח מחושבת אלא ישור קו.

כדי להתמודד עם הסכנות שבשיטה זו יש כלי ביקורת:

סנגורו של השטן – לפרק את צורת המחשבה ולהעלות שיקולים. אחד כנגד, אחד בעד. כשממנים מישהו להיות זה שאומר את הדברים כנגד, יהיה לו יותר קל להתבטא והוא לא חשוש להביע ביקורת. זה פתח גם לאחרים להביע חששות וביקורת.

 

הקשר שבין קבלת החלטות, אגו ורגש: כאשר אנו משלבים רגש או מעורבים רגשית בקבלת ההחלטה אנו נעשים מחוייבים רגשית ופסיכולוגית לאותה החלטה. ככל שהזמן עובר המעורבות גדלה יותר ויותר. זה עלול להוביל למלכודת קסמים ולקבלת שרשרת החלטות שגויות. כדי להתמודד עם זה אפשר לעשות סימולציית קבלת החלטות המשלבת משחקי חשיבה. בתרגילים אלו, נדרשים המשתתפים בסדנת קבלת החלטות לקבל סדרה של החלטות אישיות, צוותיות וקבוצתיות במצבים שונים במשחקי חשיבה. מרבית המשתתפים מגיעים די מהר למלכודת של הצמדות לתכנית פעולה ראשונית, ומתקשים לגלות גמישות ולבחון כיווני החלטה ופעולה אחרים. השלב הבא בסדנא מעלה למודעות את הגורמים הרגשיים והבינאישיים המביאים לתהליך התדרדרות זה,בוחן מצבים בעבודה בהם המשתתפים שבויים בדפוסים דומים, ומציע כלים ותובנות לשבירת דפוסים אלו.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X