שיפור תדמית אישית

סיכום שיעור 6

meiravgordo

meiravgordo

פרטי הסיכום

קורס: שיפור תדמית אישית

מספר השיעור: 6

סיכום השיעור

נושא השיעור היה : תהליכי קבלת החלטות.

נושא זה מתחלק לשתי קבוצות עיקריות : קבלת החלטות אישיות וקבלת החלטות ארגוניות. בשתי קבוצות אלה מתקיימים שלושה פרמטרים זהים :

1. מהירות קבלת ההחלטה – נחלקת לשני סוגי אנשים :האימפולסיביים  – שמקבלים החלטות באופן מידי, מבלי להשקיע מחשבה כלל לא דוחים את קבל ההחלטה ולא מתעכבים איתה מחליטים באותו רגע נתון מלבי לאמוד את ההשלכות שעשויות להיות . הסוג השני של האנשים הם אלה המהססים -אנשים מסוג זה חוששים לקבל החלטה מיידית , הם צריכים קודם לשקול את הדברים , לבחון את האפשרויות , את התוצאות והתרחישים שעשויים להתקבל כשיקבלו החלטה, הם לרוב חוששים גם לקחת אחריות ומכאן מגיעה ההססנות שלהם.

2. איסוף וניתוח מידע – פעולת איסוף המידע וריכוז הנתונים מאפשר לנו לקבל החלטות באופן שקול ואחראי .

3. שיתוף – בתהליך קבלת החלטות פעמים רבות אנו נעזרים באנשים שסביבנו , אנו משתפים אותם בהתלבטות , בצורך שיש כדי לשמוע דעות נוספות ולקבל נקודות מבט נוספות לפני שאנו מקבלים החלטה.

סעיפים 2 ו – 3 מאפיינים לרוב אנשים הנמצאים בעמדות ניהול. מנהלים רבים מתייעצים ונעזרים בעובדי הארגון שלהם באיסוף מידע אודות נושא מסויים לפני שהם מקבלים החלטה.

קבוצת המנהלים מתחלקת למס’ סוגים עיקריים:

1.הזאב הבודד – מאפיין מנהל שמקבל החלטות לבד, לא מתייעץ ולא פונה כלל לעובדים שלו, לא משתף אותם בתהליך קבלת ההחלטות , מחליט בעצמו. לפעמים צורת התנהלות כזו פוגעת ביחסים של המנהל עם העובדים.

2.הסוקר- זהו סוג מנהל שמתייעץ עם העובדים שלו , שומע את דעותיהם ובסופו של דבר מקבל החלטה לפי דעת הרוב, כלומר דעה שנתמכה ע”י רוב העובדים בסופו של דבר תתקבל על ידו.

3.הסמכותי – מאפיין מנהל שמתייעץ עם העובדים שלו, מקשיב לדעות שלהם, שואב מהם רעיונות , אבל בסופו של דבר מקבל את ההחלטה בעצמו. הוא המחליט הבלעדי כיצד לפעול.

4. דמוקרטי למחצה- זהו מנהל שמתייעץ עם העובדים שלו, שומע את דעותיהם ומגיע להחלטה משותפת איתם אבל עדיין שומר לעצמו וטו לגבי החלטות מסוימות , בהן הוא הסמכות היחידה שקובעת.

5. ההרמוני – זהו מנהל שיתופי מאוד, הוא מתייעץ עם העובדים שלו, שומע את דעותיהם ובסופו של דבר ההחלטה שמתקבלת היא החלטה שמשותפת לכל הדעות ומקובלת על כולם , כולם שותפים מלאים בתהליך קבלת ההחלטות.

בהמשך התייחס המרצה למושג עידן רציונליות – מצב בו אנו פעמים רבות מונעים מתוך רגש שיש לנו כלפי נושא מסוים ובמצב כזה כל החלטה שמתקבלת נעשית מסיבות אישיות רגשיות ולא באופן רציונלי ומושכל.  במצב רציונלי מתקיים תהליך של איסוף מידע, ניתוח מידע – מקבלי ההחלטות לא נותנים מקום לפן האנושי הרגשי בתהליך. מבחינתם זה לא רבלנטי.

הוצגה בפנינו שיטת ששת כובעי החשיבה של דה בונו – שיטה המשמשת כיום ארגונים לפיתוח חשיבה וניהול טוב יותר בזמן הליך קבלת החלטות. על פי שיטה זו מחלקים את הקבוצה לפי צבעי כובעים. כל צבע של כובע מייצג תחום כך למשל : השחור- פסימיות דברים שיכולים להשתבש בדרך, ירוק- יצירתיות , כחול – תקשורת וכן הלאה .כל אחד מהמשתתפים נדרש לייצג את הנושא שבתחום צבע הכובע שלו. השיטה זו מאפשרת לאסוף מידע באופן מגוון ביותר, אולי גם מדייקת את המשתתפים רק לנושא אחד וכך מאפשר להם לקבל מידע אודות נושא זה. ומעבר לכך תהליך זה מאפשר שקיפות מלאה בין כל המשתתפים דבר שתורם רבות לשיח , לתהליך ולתוצאותיו.

נושא נוסף שהמרצה הציג היה לחץ קבוצתי – פעמים רבות אנו מקבלים החלטה לפי החלטה שחבר שלידנו קיבל , כלומר תומכים בדעה שלו ולא בהכרח בגלל שאנו חושבים כמוהו או מסכימים איתו. בתהליך זה אין מקום אמיתי לביטוי מחשבות ,רצונות,  לשקיפות. ופעמים רבות בגלל שאנשים מחפשים לתמוך ופחות להשמיע ביקורת הדבר גורם לחוסר במידע שוב , לא נעשה תהליך חשיבה אמיתי.

הדרך להתמודד עם תופעה זו היא למשל לחייב את האנשים לקבל החלטה שהיא ההיפך הגמור מזו שהתגבשה בקבוצה (סנגורו של השטן) הדבר מעודד פעמים רבות אנשים ליצירתיות ף לחשביה מחוץ לקופסא , מאפשר לאנשים להביע את דעותיהם בחופשיות רבה וללא חשש.

דרך נוספת היא להימנע מלקבל החלטות שכבר קיבלנו בעבר .אנו צריכים לשאול עצמנו האם הפתרון הזה רלבנטי למקרה הנוכחי. יכולים להיות מצבים בהם פעולות שנקטתי בעבר או החלטות שקיבלתי בעבר לא יהיו רלבנטיות לסיטוצאיות החדשות שנוצרות .ועשויה להתקבל החלטה לא נכונה שעשויה להוביל לכישלון.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X