שיפור תדמית אישית

סיכום שיעור 2

Omerhindi

Omerhindi

פרטי הסיכום

קורס: שיפור תדמית אישית

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

סיכום מפגש מס’ 2- שיפור תדמית אישית- עומר הנדי 036739233

 

אסרטיביות מהי?  

הבסיס של אסרטיביות הינו הכבוד שאני רוחש לצרכיי, רצונותיי, ערכיי וחיפוש נתיבים לבטאם בחיים.

קל להבין את המושג ע”י היפוכו: כניעה לפחד ונסיון מתמיד לא להתבלט, כך שכל מה שאני, נותר חבוי ולא מבוטא.

לא לשתף בדעותיי כאשר הן מנוגדות לדעות של האחר. לעשות מניפולציות, לנסות להשתייך ולרצות אחרים.

התנהגות אסרטיבית אינה לוחמנית ואגרסיבית, אלא פשוט “עמידה על שלי” באופן חופשי, ולכבד את עצמי בכל המפגשים האנושיים. לסרב לזייף בשביל להיות אהוב.

אסרטיביות היא גישה – לחיות באוטנטיות.

לדבר ולפעול מתוך אמונותיי העמוקים כדרך קבע (אך כמובן תוך שמירה על גמישות, כך שאם אדם חמוש שודד אותי, איני חייב להגיד לו כל מה שאני חושב..)

אסרטיביות בריאה מתחשבת בקונטקסט.

כלומר ההתנהגות שראויה כאשר אני משחק עם ילד על הרצפה,

שונה מהתנהגות ראויה בחדר הישיבות במקום העבודה. לכבד הבדל כזה אינו הקרבת האוטנטיות שלי – זה פשוט להישאר ממוקד במציאות.

איך אסרטיביות וחוסר אסרטיביות נראים?

  • יש אנשים העומדים והולכים כאילו אין להם זכות למרחב שהם תופסים, ויש המדברים כאילו כוונתם שלא ישמעו אותם. אחרי שהם לומדים לנוע ולדבר עם יותר ביטחון, הם מדווחים (לאחר חרדה ראשונית) על יותר בטחון עצמי וערך עצמי.
  • התנהגות כזו לא תמיד זה כל כך בולטת לעין. ישנם אלפי שתיקות שנשכחות, כניעות, חוסר ביטוי של רגשות ודעות ששוחקים יותר ויותר את הכבוד העצמי. כך אנו פוצעים את עצמנו. זה לא העולם שעושה זאת.

 

הערכה עצמית

שישה עמודים המרכיבים את הערכה העצמית

  • מידת המודעות
  • מידת הקבלה העצמית
  • מידת התכליתיות
  • מידת האחריות
  • מידת הדעתנות
  • מידת היושרה

תמיד אנחנו שומעים “5 דרכים לשפר את הדימוי העצמי” או “10 דרכים לעלות את הערכה עצמית” אבל מה הוא בעצם הדימוי העצמי ולמה הוא כל כך חשוב? דימוי עצמי מערכת המורכבת מתודעה וחיוניות לעשות את הטוב ביותר.

ההערכה העצמית שלנו מספקת לנו כוח להמשיך, להתנגד וכמו המערכת החיסונית שיש לנו בגוף העוזרת לנו להתמודד עם הקשיים שלנו, כך גם הדבר שקרא “דימוי עצמי”. עוד אנלוגיה שאפשר לקשר מהגוף שלנו, סידן. הסידן נועד לחיזוק השיניים, העצמות בגוף ובעצם דואג לבריאות גופנו. בלי הרבה סידן אנחנו לא נמות, נהיה יותר חלשים אך נוכל לחיות את חיינו די רגיל, כך גם עם דימוי עצמי; לא נוכל לחיות אבל באמת חיים “מלאים”, למה זה ככה בעצם?.

ההערכה העצמית מתקשרת ליצירת ציפיות שלנו בקשר למה אנחנו יכולים להתמודד ומה לא. הציפיות והגשמתן הן בעצם גורמות לנו כאינדיבידואל להעריך את עצמנו ולהעריך את הסביבה איך היא רואה אותנו, בעצם הנבואה של ההערכה העצמית של איך שאתה מעריך את עצמך – תתגשם.

תתאר לך אלכוהליסט לשעבר שכל חייו חלם להיות אדריכל, קשר החלום הגדול שלו עמד להתגשם, הקריירה הגדולה שלה הוא כל כך יחל. אז במקום להתרגש, הבחור התחיל להיחלץ וחש מודאג, הוא חשב שזה אינו מגיע לו, אבל למה בעצם? בגלל הערכה העצמית הנמוכה שהייתה לו. אז איך הוא פתר את הבעיה הזו? על ידי מה שניחם אותו כל השנים, אלכוהול וכך הוא הגשים את נבואתו, הוא לא היה מספיק טוב לעבודה. בראיון העבודה שלו הוא היה שיכור והתנהג בגסות ואיבד את עבודת חלומתיו.

 

 

עומר הנדי

036739233

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X