שיפור תדמית אישית

סיכום שיעור 3

עמי חמץ

עמי חמץ

נשוי 3 , מנהל תחום תשלומים במשרד התיירות, בעל תואר שני במנהל עסקים.

פרטי הסיכום

קורס: שיפור תדמית אישית

מספר השיעור: 3

סיכום השיעור

סיכום שיעור מספר 3

הצבת יעדים:

החשיבות של הצבת מטרות וקביעת יעדים אינה דבר חדש, אין זו המצאה של הדורות האחרונים. הקשר בין הגדרת מטרות לבין הצלחה הוא עתיק כמו הגזע האנושי.

היכולת להציב לעצמך מטרות היא החשובה ביותר מבין התכונות המאפיינות הצלחה, מוטיבציה ותפקוד ברמה גבוהה. באופן מפתיע, כל אחד מאתנו, גם אם לא היה מצליחן מקודם, כאשר הוא מתחיל להפוך למציב מטרות שיטתי, מדבר על מטרותיו ופועל להשגתן מתחיל לשפר באופן משמעותי את רמת התפקוד וההצלחה שלו. מתוך המחקרים שנערכו על מצליחנים בארה”ב, התגלה כי לכולם יש מטרות.

אנו יודעים כי בעקבות מחשבה מכוונת התת-מודע מתחיל לעבוד מיד כדי להפוך את המטרות לדברים שהם בגדר מציאות. הצבת מטרות פועלת אם כן כמעין זרז לפעילות התת מודע. התת-מודע עוזר לנו גם להיות מודעים יותר לגורמים אשר עשויים לסייע לנו בהשגת המטרות אליהן אנו שואפים. הוא מספק לנו רעיונות, מוטיבציה, תמריצים שונים ותובנות שונות. התת מודע גם מגייס ומפעיל את האינטואיציה והיצירתיות שלנו לטובת המשימה.

אך השאלה החוזרת, שוב ושוב היא: מדוע זה למספר כה מועט של אנשים יש מטרות? כל חיינו מספרים לנו שאמורות להיות לנו מטרות. אם כן, מדוע זה רק לכה מעט מאתנו יש מטרות?

אנו יודעים כי רק לכעשרה אחוז מן האנשים יש מטרות, ויש האומרים כי רק לחמישה אחוז מן האוכלוסייה יש מטרות של ממש. לרובנו אין כל מטרות ורק פחות מאחוז אחד מן האוכלוסייה רושם את מטרותיו.

אנו יודעים כי כאשר אנו מתכנתים מטרה מסוימת למוחנו, אנו מפתחים מעין מנגנון המכוון ומוביל אותנו לקראת השגת המטרה, או “מוח מונחה מטרות”. כמו אותם טילים המתבייתים על חום, המנגנון שבמוחנו מניע אותנו באופן אוטומטי וברור לקראת השגת מטרותינו.

אנו יודעים כי האדם בנוי כמכניזם המחפש מטרות. בעקרון, אם אין לנו מטרות מוגדרות, אנו נעים בעיגולים בחיינו, אנו נסחפים עם הזרם ומגיעים לשום מקום. אך כאשר אנו מציבים לעצמנו מטרות, אנו הולכים בתלם, מפתחים כוונות, כיוונים מוגדרים, אנו ממוקדים טוב יותר ומתעלים את האנרגיה שלנו למטרות מוגדרות, ומשיגים דברים רבים יותר בעזרת מטרות אלה במשך שנים מועטות בלבד.

הסיבה שאנו מציבים מטרות היא שהצבת מטרות מאפשרת לנו לשלוט בשינויים המתרחשים בחיינו. כולנו יודעים מה יקרה אם ננהג במורד הרחוב ונסיר את ידינו מן ההגה לכל פרק זמן שהוא. אם נסיר את ידינו מהגה החיים שלנו לפרק זמן קצר, גם אם אנו חשים שחיינו הולכים בדרך המלך, הסרת הידיים מן ההגה פירושה התהפכות בסופו של דבר.
הסיבה להצבת מטרות היא הרצון לשלוט בכוון השינויים המתרחשים בחיינו ולהוביל אותם לכיוון שיביא לשיפור ולא להתדרדרות. לא נוכל לשלוט בחיינו ללא מטרות ולא נוכל להרגיש טוב עם עצמנו, אלא אם נחוש כי אנו שולטים שליטה מלאה בכוון שחיינו הולכים בהם.

דבר נוסף שעלינו לדעת הוא כי רצוי שמטרותינו יותאמו אחת לשנייה. עליהן להיות בהרמוניה אחת עם השנייה, ולא יסתרו זו את זו. לא נוכל לשאוף לבלות את מחצית חיינו בבטלה על חוף הים ויחד עם זאת להיות עשירים ומצליחים. לא נוכל לרצות לטפס על הרים בכל יום, אך לגור במדבר. עלינו להציב מטרות המתאימות זו לזו ולערכים הבסיסיים שלנו.

מגיש: עמי חמץ

ת”ז 029500766

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X