שיפור תדמית אישית

סיכום שיעור 3

meiravgordo

meiravgordo

פרטי הסיכום

קורס: שיפור תדמית אישית

מספר השיעור: 3

סיכום השיעור

המרצה התייחס בשיעור שלו לסיבות המעכבות את התפתחות שלנו , עוצרות אותנו מלבצע שינויים בחיים, אם זה הרגל למצב מסויים או למקום עבודה למשל ,פעמים רבות אנישם מוצאים עצמם עובדים באותה עבודה במשך שנים רבות ללא שום רצון לשנות , לעבור למקום עבודה אחר, לתפקיד אחר, לתחום עשיה אחר- זה נקרא גם אמונות מגבילות – זהו סל של מחשבות שלמעשה תוקעות אותנו בחיים ועוצרות אותנו מלהתפתח ,או נקרא גם יציאה מאזור הנוחות – רבים מאיתנו חוששים לשנות תחום מסויים בחיינו , בגלל קיבעון באזור בו אנו נמצאים כעת או בגלל שאנו חושבים שזה המקום הכי טוב עבורנו . בצד השני יש את האמונות המקדמות – כשהכוונה כאן היא קודם כל לחשוב חיובי : מה אני רוצה לעשות איך אעשה ולא להשתמש במושגים שלילים כמו אני לא אצליח לא יכול וכו . באמונות מקדמות השאלה המרכזית הנשאלת היא “איזה אדם אני רוצה להיות ?” תשובה לשאלה זו כרוכה בבחינת סל הערכים שיש לנו . לכל אחד מאיתנו יש סל ערכים שמלווה אותו , שמאפיינת אותו ושמגדירה את המהות שלו כמו למשל : משפחה , נתינה, חברים – אצל כל אחד כל ערך מסל הערכים תופס מקום אחר, משמעות אחרת.

לאחר שזיהיתי והגדרתי את סל הערכים שלי אני מתחילה בתהליך הצמיחה – זיהוי הנקודה ממנה אני רוצה להתחיל לעשות את השינוי – לצורך זה פעמים רבות נצטרך לצאת ממש מאזור הנוחות שלנו , ממצב שאליו אנו רגילים להיות , להפסיק לתרץ לעצמנו תירוצים ולהתחיל לקחת אחריות ולהיות נאמנים למטרה אליה אנו רוצים להגיע – זו למעשה בסיס ההתחלה של שינוי. יהיו פעמים שדברים לא ייתקדמו או יקרו כמו שנרצה וזה עשוי לייאש ולהחזיר אותנו אחורה , לנקודת ההתחלה ואז לא נצליח לבצע את השינוי. חשוב להיות חדורי מטרה ולא לתת לשום דבר להסיח את דענו מהמטרה.

תהליך השינוי הינו תהליך המונע מתשוקה מרצון עז שלנו לרצות לשנות מצב מסויים בחיים שלנו . כדי שתהליך השינוי יהיה יעיל ואכן נשיג את היעד שאנו רוצים – זה דרוש מאיתנו לקבוע יעדים , להציב רשימה  של יעדים אותם נרצה להשיג – זהו תהליך אינטלקטואלי , תהליך שדורש תכנון , מחשבה מה היעד הראשון שנרצה להשיג , מה אחריו ואיך נשיג זאת. שאלת המפתח כאן היא מהו היעד הנכון? הראוי ? כי פעמים רבות המטרות שלנו מוגדרות ע”י הסביבה בה אנו חיים , כך שלא תמיד אנו קובעים יעדים לפי הרצון שלנו ולכן חשוב שנזהה מהו היעד והאם היעד הוא נובע מהרצון האמיתי שלנו. לדוגמא: אבא שרוצה שהבן של יהיה עו”ד והבן לא רוצה אבל יפנה לתחום זה בגלל הרצון של אביו.

אך לצד אותה תשוקה , אותו רצון עז לשינוי מלווה אותנו גם תחושת הפחד – פחד מאי הצלחה , מהכישלון וגם פחד מחוסר הידיעה : איך נגיע ליעד, לא מכירים את הדרך להגיע אליו, לפעמים אין בידנו הכלים , וגם לא האפשרות לממש את הרצון (שיקולים כלכליים למשל, יכולת מנטלית וכו).

כשאנו נכנסים לתהליך הצמיחה, אחד הדברים שאנו מקבלים הוא ההעצמה של עצמנו – אנו ראוים שאנו מצליחים להתקדם על המטרה, מצליחים להשיג אותה, ופעמים רבות זה מוביל להתקדמות ופריצת דרך שלנו גם בתחומים אחרים , נוצרת תגובת שרשרת , הצלחה אחת מובילה להבאה וזה יוצר אצלנו תחושת הצלחה וסיפוק.

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X